E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

Hristiyanlığın Yeniden Yazıldığı Kent - İznik

Tarih belgeselciliğinin önemli ismi Tekin Gün çalışmalarını İznik’te sürdürüyor.

Bursa'daki antik kalıntıların gün yüzüne çıkmasına da önemli rol alan Uluslararası ödüllü Belgesel Yönetmeni Tekin Gün ve ekibi, Uludağ'dan sonra çekimlerine İznik ve çevresinde devam ediyor.

Ayasofya'nın Cami olarak hizmet vermesinin ardından dikkatlerin bu bölgeye çekildiğine vurgu yapan Yönetmen Gün, var olan Ayasofya'ların içinde konum ve sahip olduğu misyonlar yönünden en önemlisinin İznik'te bulunan Ayasofya olduğunu vurguladı.

Gün, "İznik, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bütünüyle baktığınızda açık hava müzesini andıran görünümü ile dünyada eşine az rastlanan antik şehirlerden biri. İznik'in bana göre tarih öncesi çağlardan, eski bir kuruluşunun bulunduğu Prehistorik buluntulardan ve çevresini kuşatan höyüklerden anlamaktayız.

"İlk çağın coğrafyacısı Strabona göre kent, İ.Ö. 316'da Makedonya kralı Büyük İskender'in kumandanlarından Antigonius Monophtalmos tarafından kuruldu denilse de yapılan yüzey çalışmalar ve Semavi Eyice'nin araştırmalarında o bölgede Trak kavimi göçlerinden önce Helikare adında bir antik kentin ortaya çıktığını görmekteyiz." dedi.

· Bu haber Kültür-Sanat kategorisinde 20/02/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 5214 defa okunmuş.
· ETİKETLER: iznik hristiyanlık belgesel tekin gün
YORUMLAR
Atilla YURDAKUL
Tarih: 16/03/2012
Tarihten bu günümüze kadar ülkemizden geçmiş ve yaşamış medeniyetler bulundukları durumun ve yaşatış biçimlerine göre dinsel konumları farklı olmuştur.Bazı medeniyetler fazlasıyla yaşamış oldukları dini şeffaf bir çemberde yaşarken,diğer medeniyetler
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com