E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

Almanya’nın En Prestijli Oteli İflas Etti

Grand Hotel Heiligendamm iflas bayrağını çekti.

Barack Obama, Sarkozy ve diğer dünya liderleri, sayısız ülke başkanını ağırlayan ve Angela Merkel başkanlığındaki G8 Zirvesinin de burada yapılmış olması, Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki Heiligendamm kentindeki bu süper lüks oteli iflas etmekten kurtaramadı.

Sayısız filme, kartpostala ve dünya haberlerine konu olan otel, sonunda personelini dahi ödeyemez oldu. Otel yönetimi, yerel kent yönetimini suçluyor.

Bir zamanlar Avrupa’nın en zengin ve aristokrat ailelerini ağırlayan otel, yüksek fiyatları sayesinde ‘zengin ve asillerin’ bir buluşma noktası haline geliyordu. Ama ne olduysa bundan 2 yıl önce başladı.

Otelin üzerinde kurulu olduğu geniş arazinin bir kısmının kamu arazisi olduğunu iddia eden yerel yönetim, otelin havuzu ve plajı arasından halka bir yürüyüş yolu inşa etti.

Havuz başında mayolarıyla oturan zengin müşteriler, kendilerini izleyen “avam” halkın bakışından rahatsız hissetmeye başlamış. Özellikle güneşli günlerde ve ılık gecelerde, bu yolda yürümek veya bisiklete binmek, bölge halkı için ‘gelenek’ haline gelmiş. Bu durumdan rahatsız olan ve zaman içinde otelden uzak kalan bu müşteri kesimi, otelin fiyatları indirmesine rağmen geri dönmedi.

İşletmenin Patronu Anno August Jagdfeld, bu konuda yerel yetkililerle defalarca tartışmış, farklı öneriler sunmuş, tavizler vermiş ama nafile. Kendi deyimiyle, işletme “sabotaja” uğramış adeta.

Jagdfeld, 1793 yılında yapılan tarihi binayı 2003 yılında devralmış ve büyük ve pahalı bir restorasyon sürecinden geçirmiş. Zamanında gözlerden uzak olan konumu gereği de, Alman politikacıların en önemli konuk evi olmuş.

En ucuz odası 240 Euro’dan başlayan otelin 222 odası, 78 süiti, devasa bir spa-alanı ve sayısız toplantı salonu var.

Daha önceleri oteli işleten Kempinski AG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Reto Wittwer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Aslında bu proje başından bir ölü doğumdu. Otel, izole olmuş şekilde dünyanın bir ucunda bulunuyor. Ulaşım imkanları da zor.” Wittwer, neden buna rağmen otelin işletmeciliğine soyundukları konusuna değinmek istemedi.

Hemen hatırlatalım: kempinski markası bu oteli artık birkaç yıldır işletmiyor.

· Bu haber Genel kategorisinde 01/03/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 2146 defa okunmuş.
· ETİKETLER: almanya grand hotel heiligendamm iflas
YORUMLAR
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com